Jak rosną bakłażany – wszystko, co warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się je zasadzić w ogródku

Bakłażan, inaczej psianka podłużna lub oberżyna, to bliski kuzyn ziemniaka i pomidora. Roślina należy do rodziny psiankowatych, a do Europy przybyła z Afryki. Bakłażan znany jest ze swoich atrakcyjnych owoców oraz z dekoracyjnych kwiatów. Oberżynę można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Jak rosną bakłażany i jakie mają wymagania?

Morfologia bakłażanów — pyszne warzywo czy roślina ozdobna?

Bakłażan jest rośliną, która tworzy smaczne owoce. To również oryginalna ozdoba ogrodu. Oberżyna tworzy wysokie, rozkrzewione krzaczki, na których pojawiają się lejkowate kwiaty w kolorze błękitnym lub fioletowym. Jajowate, duże liście są atrakcyjnym elementem oberżyny i świetnie wyglądają w doniczkach, w szklarni lub w warzywniaku.

Po przekwitnięciu bakłażan tworzy owoce. W zależności od odmiany są one wydłużone, gruszkowate lub okrągłe. Najczęściej spotyka się owoce o kolorze intensywnie fioletowym. Na bakłażanach mogą pojawiać się smugi lub przebarwienia, co jest cechą odmiany. Miąższ owocu jest nieco gąbczasty, skórka jest dość gruba i błyszcząca. W środku znajdują się pestki, co jest typowe dla owoców typu jagoda, podobne nasiona mają pomidory.

Bakłażan w sklepie
Źródło: Pixabay

Oberżyna z rozsady — jak rosną bakłażany?

To, jak rosną bakłażany w ogrodzie, zależy w głównej mierze od warunków uprawy, rodzaju gleby oraz od stanowiska. Bakłażan pochodzi z klimatu tropikalnego, oznacza to, że jest rośliną ciepłolubną. Rośliny tropikalne można z powodzeniem uprawiać w ogrodach, ale należy pamiętać, że są bardzo wrażliwe na przymrozki. Oberżyny wysadza się do gleby dopiero przed końcem maja. Taki termin ogranicza ryzyko uszkodzenia rośliny przez przymrozki.

Oberżyna w ogrodzie wymaga gleby żyznej, o dużej zawartości materii organicznej, doskonale rośnie posadzona w ziemi z dodatkiem kompostu. Uprawa bakłażanów nie udaje się na glebach zimnych, ciężkich i zlewnych. W takich warunkach bakłażany nie rosną i nie chcą owocować. Wszystkie odmiany można wysiewać z nasion do pojemników, a następnie wysadzić do gruntu. Sadzonki dobrze rosną, jeśli są dobrze oświetlone oraz regularnie podlewane.

Uprawa bakłażana w ogrodzie — czas kwitnienia i zbiorów

Bakłażan należy do tej samej rodziny co pomidory oraz papryka, ale rośnie nieco wolnej. Najlepszym momentem na zrobienie domowej rozsady jest luty. Nasiona wysiewa się do skrzynek, zabezpiecza przed parowaniem wody i trzyma w ciepłym i widnym miejscu. Optymalną temperaturą do kiełkowania jest około 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach uprawy, sadzonki powinny być gotowe już w maju.

Rośliny, które trafią w tym czasie do gruntu, pierwsze owoce wydadzą końcem lata. W trakcie intensywnego wzrostu rośliny wymagają regularnego podlewania, odchwaszczania oraz usuwania szkodników. Bakłażan dobrze rośnie też w szklarni, zwłaszcza jeśli ma tam dużo światła oraz ciepła. Rozsady do szklarni mogą trafić nieco wcześniej, już w pierwszej połowie maja.

Jak rosną bakłażany w pojemnikach?

Oberżyny świetnie rosną w doniczkach, można uprawiać je również na słonecznych balkonach oraz tarasach. Wymagany jest duży pojemnik wypełniony żyzną ziemią. Roślina w takich warunkach rośnie bardzo dobrze, ma atrakcyjny wygląd oraz pokrój. Należy jednak pamiętać o regularnym nawożeniu, najlepiej nawozami organicznymi, nawodnieniu oraz o przycinaniu.

Uszczykiwanie pędów i liści pozwala zachować ozdobną, zwartą formę rośliny. Skracanie pędów wpływa na intensywniejsze zawiązywanie kwiatów i owoców. Dekoracyjne warzywa na balkonie to sposób na stworzenie oryginalnego miejsca do odpoczynku. To też metoda na domową uprawę smacznych i zdrowych warzyw. Warto sadzić różne odmiany, które cechują się kolorowymi owocami o odmiennym kształcie.

Choroby i szkodniki bakłażanów

Bakłażan nie jest rośliną prostą w uprawie. Ma spore wymagania względem temperatury, światła oraz gleby. Czasem jest atakowany przez choroby lub zasiedlany przez szkodniki. Najczęściej spotyka się choroby nieinfekcyjne, czyli związane z niekorzystnymi warunkami uprawy. Może być to zbyt niska temperatura, brak pierwiastków w glebie lub zły odczyn podłoża.

Wśród chorób infekcyjnych, czyli powodowanych przez patogeny, wyróżnia się choroby grzybowe, typowe dla psiankowatych. Siewki są bardzo wrażliwe na zgorzele — młode rośliny gniją lub usychają. Zaprawione nasiona mogą skutecznie wyeliminować ten problem w uprawie. Warzywa rosnące w ogrodzie są narażone też na bakteryjną cętkowatość. Choroba objawia się występowaniem drobnych plamek na owocach, skórka bakłażana pokryta jest brunatnymi zmianami.

Poważnym zagrożeniem mogą być owady — wciornastki, przędziorki, chrząszcze oraz ziemiórki — owady uszkadzające liście i korzenie. Ochrona przed chorobami i szkodnikami wymaga zapewnienia roślinom najlepszych warunków do wzrostu oraz częstego oglądania liści, kwiatów i owoców. Szczególnie narażona jest rozsada bakłażanów.

Zebrane bakłażany w koszyku
Źródło: Pixabay

Zastosowanie bakłażanów w kuchni

Bakłażan to warzywo o bardzo dużej zawartości błonnika. Ma nieco gąbczasty miąższ, który świetnie zagęszcza dania. Te wyjątkowe i zdrowe warzywa są źródłem witamin i soli mineralnych, można je grillować, gotować, zapiekać. Oberżyna doskonale czuje się w towarzystwie ziół, cebuli, czosnku, papryki. Barwne odmiany bakłażana są świetnym sposobem na udekorowanie każdego dania. Przed obróbką termiczną warto bakłażana natrzeć solą. Dzięki temu udaje się usunąć nadmiar wody oraz charakterystyczną goryczkę.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Nie wiem, jak rosną, bo kupuję w sklepie 🙂 A tak na serio, to ciekawy artykuł 🙂 Podrzucę mojej mamie, która zastanawia się nad posadzeniem bakłażanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.